A túrkevei Minta-kert közösségépítése, fejlesztése
Túrkevét gyakorlatilag zártkertek veszik körbe (Vén-, Bocskor,-, Lógó-, Meggyes-, Villogó, stb.), hiszen minden második, harmadik lakosra jut egy kert. Eddigi tapasztalataink (Vajdaság, Erdély, Kárpátalja, stb.) azt mutatják, hogy ez kitörési lehetőséget tudna nyújtani a településnek, az embereknek. Magyarországot megnézve az, hogy egy ekkora település környékén ilyen mennyiségű és területű zártkert került kialakításra nagyon ritka.
A Minta-kert története cca. 100 évre nyúlik vissza. A zártkerteket ezen a területen, ebben az időben mérték ki a lakosság számára és a mai napig vannak körtefák , amelyeket akkoriban telepítettek.
Hagyományosan a rendszerváltásig az emberek művelték is a zártkerteket, ugyanakkor ez után a fiatalok elvándorlása volt a jellemző (mint ahogy ma is), valamint az idősebb tulajdonosok elhaltak, nem bírták kezelni a földeket, így a kertekre egyre kevesebb figyelem jutott. Ennek köszönhetően megnövekedtek a vagyon elleni bűncselekmények is, ami még inkább azt eredményezte, hogy egyre kevesebben termeltek a területeken. A zártkertekben rejlő lehetőségek mindazonáltal adottak a mai napig is és igény is lenne a fejlesztésekre. Egyesületünk ezért kezdte meg a legkisebb kert (mint talán általunk is kezelhető méretű kert) felkarolását és évek óta dolgozunk azon, hogy fejlesztéseket tudjunk eszközölni benne.
A fejlesztés azzal vette a kezdetét, hogy az önkormányzat segítségével a villamos gerinchálózat kiépítését kértük az E-ON szolgáltatótól. A folyamat elindult, sajnos a munkálatok megkezdését papírmunka előzi meg, így a kapott információk szerint a dokumentum benyújtását követően 1-1,5 év mire befejeződnek a munkálatok. A kérelem benyújtásakor több tulajdonos csatlakozott hozzánk, hiszen számukra is fontos fejlesztés valósulhat meg ezzel a zártkertben.
Tavasszal megkezdődött a csőszház felújítása is, melyet a hagyományos építkezési móddal – tapasztással – valósítottunk meg. A felújítási munkálatok javát úgy, mint a területrendezés, bontási munkálatok, tapasztás, meszelés, mind önkénteseink segítették. 2018. nyarán több alkalommal szerveztünk önkéntes napot, ahol a saját önkénteseinken kívül, a túrkevei lakosság is csatlakozhatott – és csatlakozhat továbbra is - a csőszház felújításához. Azon kívül, hogy a résztvevők a zártkertek hasznosításának fejlesztésében vehettek részt, az önkéntesnapok során elsajátíthatták a hagyományos építkezés (tapasztás) fortélyait is. Természetesen a szakképesítést igénylő munkálatokban szakemberek voltak megbízva. A csőszház falait bekötöttük, és a régi tapasztás eltávolítása után új vályogtapaszt kapott az épület, ami biztosítja a hosszútávú fennmaradását, szépen bemeszelt falai várják az új ablakok, ajtók érkezését. A munkálatok még nem fejeződtek be, hiszen a belső kemence helyreállítása és a nyílászáró csere még hátra van, de legkésőbb 2019 tavaszára teljesen lezáródnak a munkálatok.
Egyesületünk a Minta-kert területén rendelkezik zártkerttel, melyben egy gyümölcsfaiskola létrehozása fog megvalósulni, egy bemutatókert kialakítása 100 db fával jelenleg is folyamatban van. A kertben megtekinthetők lesznek a tájunkra jellemző gyümölcsfák.
A célunk a programmal, hogy egy olyan projektet vigyünk véghez, amivel az emberek rájönnek arra, hogy összefogással meg lehet oldani problémákat, valamint arra, hogy Túrkeve egyik legnagyobb lehetősége a zártkertekben rejlik és elinduljon ezen kertek hasznosítása. Reméljük, hogy a Minta-kert ezáltal tényleg mintává fog válni mások számra is.
Ezúton köszönjük mindenkinek, aki segíti az egyesület munkáját!
Giligán Egyesület